Przy patologicznej intoksykacji jednostka reaguje gwałtownie nawet na niewielką ilość alkoholu, a po wytrzeźwieniu pojawia się amnezja dotycząca najbardziej ekstremalnych zachowań. Sinclair Lewis w książce Arrowsmith doskonale opisuje przypadek patologicznego upojenia – pijany student Duer, którego bohater powieści powstrzymuje od zabójstwa, następnego dnia nie pamięta już tego zajścia.
Przy ostrych halucynacjach alkoholowych pijak słyszy oskar- życielskie głosy, które go przerażają, ponieważ poza tym – zasadniczo – jego orientacja i reakcje są prawidłowe. Halucynacje takie rzadko trwają dłużej niż dwa tygodnie.
Jeszcze inną psychotyczną reakcją na alkohol jest delirium tremens. Jest to stan bardzo groźny, mimo że często sobie żartujemy na jego temat. Symptomy delirium tremens pojawiają się zazwyczaj u chronicznych alkoholików pijących przez wiele lat. W trakcie alkoholowego ciągu alkoholik ma nagle bardzo żywe i przerażające halucynacje – czuje się zagubiony, ma drgawki, cierpi na bezsenność. Delirium trwa od trzech do sześciu dni. W trakcie tego typu epizodów około 3% pacjentów umiera na atak serca.
Ponieważ nałogowi alkoholicy wolą pić niż jeść, zazwyczaj miewają duże deficyty witaminowe, szczególnie witaminy B. Ma to wpływ na funkcjonowanie mózgu, nerwów, wątroby i nerek, co łącznie z obecnością alkoholu w organizmie powoduje reakcję psychotyczną zwaną zespołem Korsakowa. Psychoza ta charakteryzuje się zapominaniem zdarzeń z niedawnej przeszłości, wymyślaniem kłamstw w celu pokrycia amnezji, dezorientacją w czasie i przestrzeni oraz emocjonalnym rozchwianiem. Trwa ona do dwóch miesięcy, może jednak być również stanem permanentnym.
Leave a reply