Lęk

Jednym z najpowszechniejszych symptomów neurotycznych jest stan permanentnego strachu. W przeciwieństwie do normalnego strachu, który jest reakcją na zagrażający bodziec, strach neurotyczny jest odpowiedzią na przewidywane trudności w przyszłości. Aby rozróżnić oba te rodzaje strachu, strach neurotyczny przyjęto nazywać lękiem.

Lęk może być łagodny lub silny, sporadyczny lub ciągły. Jeśli jest łagodny, lecz ciągły, określany jest jako strapienie, niepokój. Jeśli zaś jest sporadyczny i intensywny, nazywamy stan taki paniką.

Przeciętny człowiek uważa, że niepokojenie się jest usprawiedliwione. Psychiatrzy nie mogą zaprzeczyć, że świat pełen jest niebezpieczeństw i niedogodności, zarówno przewidywalnych, jak i nieprzewidywalnych. Z całą pewnością mądrze jest się przed nimi chronić. Jednakże odczuwanie strachu na samą myśl o nich nie ma sensu i jest wręcz szkodliwe. Nawet jeśli takie niebezpieczne wydarzenia zaistnieją, strach jest użyteczny tylko w sytuacji, gdy najlepszym wyjściem jest fizyczna ucieczka. Rzadko tak bywa, a już na pewno rozwiązanie takie nie wchodzi w rachubę w przypadku własnej śmierci. A jednak właśnie śmierć czy groźba fizycznego unicestwienia lub uszkodzenia ciała osób bliskich stanowi powszechny przedmiot obaw. Wskazuje to, że i niepokój, choć wygląda na sensowną reakcję na przyszłe urazy, w rzeczywistości jest strachem przed czymś zupełnie innym.

Ataki panicznego lęku są jeszcze silniejszym dowodem na to, że lęk neurotyczny nie jest spowodowany tym, co się wydaje bezpośrednim bodźcem. Często pojawiają się one bez żadnego powodu. Nagle, gdy nic tego nie zapowiada, osoba doznaje ataku silnego lęku. Trwa on kilka minut lub nawet krócej, po czym ustępuje. Napady lęku mogą powracać raz na miesiąc, raz na tydzień, a nawet kilka razy w ciągu dnia.

Podczas tych ataków człowiek może się bać różnych rzeczy: że zwariuje, umrze, że jest nic nie znaczącą drobiną w przerażającym, wielkim wszechświecie, albo boi się czegoś nieokreślonego. Zdarza się też, że taka osoba nie odczuwa świadomie strachu, natomiast przeżywa wszelkie jego objawy. We wcześniejszych rozdziałach mówiliśmy, że fizjologiczne objawy strachu to kołatanie serca, przyspieszenie pulsu, trudności z oddychaniem i przełykaniem, pocenie się, potrzeba oddania moczu lub defekacji i zawroty głowy. Często podczas ostrego napadu lęku odczuwamy tylko niektóre, a niekiedy tylko jeden z wymienionych objawów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>