Obsesje

Obsesje są to stałe, świadome myśli lub pragnienia, które sama jednostka uznaje za mniej lub bardziej irracjonalne. Obsesyjny neurotyk nie akceptuje swej obsesji, ale nie umie jej zwalczyć. Wielu skądinąd racjonalnych ludzi przyznaje, że nie potrafi pozbyć się pewnych uprzedzeń, choć jednocześnie stwierdza, że nie mają one żadnych racjonalnych podstaw. U dziecka, które nie czuje się emocjonalnie bezpieczne, może pojawić się podejrzenie, że jest sierotą, a jego rodzice w rzeczywistości nie są z nim w żaden sposób spokrewnieni. Inną dość powszechnie występującą myślą obsesyjną jest przekonanie, że wychodząc z domu, nie zakręciło się gazu lub nie zamknęło drzwi na klucz. Bardziej niebezpieczne jest nagle pojawiające się pragnienie popełnienia przestępstwa lub jakiegoś lubieżnego czynu.

Neurotyk obsesyjny intelektualnie odrzuca swoje obsesje. Zazwyczaj nie lubi ich albo się ich boi. Nie może jednak ich przełamać ani przestać o nich myśleć. Bez względu na to, jak bardzo pogardza swymi obsesyjnymi myślami, nie może im się oprzeć. Przypomnijmy sobie jak to jest, kiedy „przyczepi się” do nas jakaś melodia i nie potrafimy się od niej uwolnić. Łatwo sobie wyobrazić, jak denerwująca i nieprzyjemna jest ciągła obecność myśli wzbudzających lęk.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>