Typy schizofrenii

Schizofrenia prosta. W tej postaci schizofrenii występuje niewiele urojeń i halucynacji. Głównym objawem jest łagodne wycofanie się z życia społecznego i bliskich związków emocjonalnych. Pacjenci nie są zainteresowani innymi ludźmi i zachowują obojętność wobec społecznych standardów. Mogą stać się wagabundami lub przestępcami na mniejszą skalę, wędrować po kraju wykonując najdziwniejsze prace lub kradnąc. Wydają się nad wyraz odporni na ból, niewygody, brud, głód, niebezpieczeństwo, wstyd.

Ostra panika schizofreniczna. Pacjenci cierpiący z powodu ostrej paniki schizofrenicznej mają nagłe ostre ataki psychozy trwające krótko, ale przebiegające ostro. Silnej panice towarzyszą urojenia i halucynacje. Tego rodzaju psychozy są często podłożem tak zwanych „załamań nerwowych”.

Schizofrenia katatoniczna. W przeciwieństwie do pacjenta ze schizofrenią prostą, który jest wobec społeczeństwa obojętny, schizofrenik katatoniczny jest przepełniony wrogością. Wrogość ta objawia się albo poprzez zupełny bezruch, albo przez szaloną agresję, albo też oba objawy współwystępują. Pacjenci potrafią przez wiele godzin trwać w bezruchu lub — podekscytowani — krążyć niespokojnie, czując po- trzebę nieustannego mówienia lub działania. Całkowity, posągowy wręcz bezruch porównać można do zachowania dzikiego zwierzęcia, które zamiera w bezruchu w obliczu niebezpieczeństwa.

Kiedy katatonik przechodzi do fazy ekscytacji, wyraźnie uwidacznia się jego wrogość. Agresywny katatonik dysponuje ogromną energią. Może wpaść w szał, zabijać i niszczyć z niewiarygodną siłą. Zgeneralizowana agresywność przypomina dziecięce ataki wściekłości, tyle że tutaj towarzyszy jej siła dorosłego człowieka i irracjonalny cel.

Ta regresywna forma schizofrenii ma jednocześnie największe szanse całkowitego wyleczenia. Na podstawie wielu relacji uleczonych katatoników lekarze stwierdzili, że nawet w trakcie najgłębszej katatonii pacjenci z wielką czujnością obserwowali znienawidzonych przez siebie ludzi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>