Daily Archives 2015-12-04

Istotność różnicy pomiędzy średnimi cz. III

Stosunek ten pozwala nam ocenić istotność różnicy między średnimi. Zgodnie z praktyczną regułą stosunek krytyczny powinien mieć wartość przynajmniej 2,0, aby różnicę między średnimi można było uważać za istotną. Ilekroć poprzednio była mowa w tej książce o tym, że różnica między średnimi jest „statystycznie istotna”, oznaczało to, że stosunek krytyczny był właśnie co najmniej tak wysoki.

czytaj więcej

Socjometria

Socjometria zajmuje się pewnym bardzo ważnym aspektem osobowości, a mianowicie tym, jak dana osoba oddziałuje na innych ludzi. William James powiedział raz, że mamy tyle jaźni, ilu jest ludzi, którzy nas znają (ponieważ to, w jaki sposób oddziałujemy na innych, stanowi ważny element naszego ,,ja”), a jeden z późniejszych psychologów, Mark A. May, zdefiniował kiedyś osobowość jako „społeczną wartość bodźcową”.

czytaj więcej

Motyw społecznej aprobaty

Motyw pozyskania aprobaty wydaje się wywodzić od dostarczających przyjemności motywów pozytywnych oraz od satysfakcji płynących z popędów przetrwania. Jego geneza jest podobna do pochodzenia motywu panowania nad sytuacją i wiąże się z uwarunkowaniem na bodźce i uczeniem się reakcji.

czytaj więcej

Urojenia

Urojenia są to sądy i przekonania, utrzymujące się mimo obiektywnie istniejących dowodów na ich nieprawdziwość. Urojenia wykraczają poza neurotyczne obsesje, tak jak obsesje sięgają dalej niż przesądy i uprzedzenia. Normalna osoba -jeśli tego chce – może zazwyczaj wyeliminować dany przesąd, neurotyk nie jest w stanie pozbyć się obsesji, ale odnosi się do niej krytycznie, psychotyk zaś całkowicie akceptuje swe urojenia. Istnieją trzy rodzaje urojeń: urojenia wielkościowe, urojenia poniżające i urojenia prześladowcze.

czytaj więcej